Naujausi įrašai

Populiariausi įrašai

Kategorijos

Kontaktinių lęšių skystis: kaip nesuklysti renkantis?

Kontaktinių lęšių skystis: kaip nesuklysti renkantis?

Skelima: Sveikos akys
8682 Peržiūros

Nešiojantieji kontaktinius lęšius žino, kad teisingai lęšių priežiūrai ir akių sveikatai svarbus kontaktinių lęšių skystis. Tiesa, šio specialaus skysčio pasirinkimas rinkoje nemažas, todėl kaip nesuklysti renkantis kontaktinių lęšių skystį?
Apie tai, kaip pasirinkti kontaktinius lęšius, kokie vienų ar kitų privalumai, diskutuojama dažnai, todėl informacijos apstu. O štai lęšių priežiūros priemonės, pavyzdžiui, skystis, inkubatorius, tarsi lieka nuošalyje. Bet juk šių priemonių reikšmė ne ką mažesnė. Taigi, kuo skiriasi kontaktinių lęšių skysčiai? Kada kokius geriau pasirinkti? Kokius aspektus vertinti renkantis?

Kontaktinių lęšių skysčio paskirtis ir rūšys

Ant kontaktinių lęšių juos nešiojant kaupiasi baltymų sankaupos, nešvarumai iš aplinkos, kurie ne tik lemia prastesnį matymą, bet ir kelia diskomfortą. Kontaktinių lęšių skystis atlieka net kelias labai svarbias funkcijas:

  • naudojamas lęšiams laikyti;
  • naudojamas lęšiams dezinfekuoti (dezinfekavimas yra svarbi kai kurių akių ligų, pavyzdžiui, akių junginės uždegimo, profilaktinė priemonė);
  • šiuo skysčiu kontaktiniai lęšiai skalaujami;
  • tinka lęšiams drėkinti;
  • naudojamas lęšiams plauti ir valyti.

Elektroninės specializuotos parduotuvės Superlesiai.lt specialistė rinkoje esančius kontaktinių lęšių skysčius skirsto į dvi dideles grupes: vandenilio peroksido ir daugiafunkciai. Pirmieji – vandeninio peroksido – šiais laikais gal kiek mažiau populiarūs, bet turi savų privalumų. Pavyzdžiui, jų sudėtyje nėra konservantų, naudojant šio tipo skystį nereikia periodiškai kontaktinių lęšių dezinfekuoti kitomis specialiomis priemonėmis. Taip pat toks tirpalas bus geras pasirinkimas ilgai nešiojantiems kontaktinius lęšius – jis mažina akių paraudimą ir dirglumą. Šios rūšies skystis bus geriausias pasirinkimas tiems, kurie rūpinasi savo akių sveikata. Trūkumais galima įvardyti tai, kad vandeninio peroksido tirpalas netinka lęšiams skalauti, o valymas specialiame dėkliuke užtrunka mažiausiai šešias valandas – tiek laiko reikia, kad vandenilio peroksidas virstų fiziologiniu tirpalu.
Šiandien daugelis mėgstame patogumą, tad nenuostabu, kad populiarūs tapo daugiafunkciai kontaktinių lęšių skysčiai. Pastarieji ne tik valo ir dezinfekuoja, bet ir drėkiną lęšį, tokiame tirpale lęšį galima laikyti, taip pat šiuo skysčiu praskalauti prieš dedant į akį. Daugiafunkcį tirpalą verta rinktis intensyviu ritmu gyvenantiems žmonėms, tiems, kurie daug keliauja, dažnai skuba ir pan. Kad ir kokie patogūs bei puikūs atrodo šios rūšies kontaktinių lęšių skysčiai, verta žinoti, kad savo sudėtyje jie turi konservantų, tad nebus geras pasirinkimas turintiems jautrias akis. Taip pat daugiafunkciai skysčiai dažniau sukelia alergines reakcijas.

Svarus kontaktinių lęšių ir skysčio suderinamumas

Kaip ir renkantis kontaktinius lęšius, taip ir jų priežiūrai skirtą skystį, netikslinga vadovautis svetima patirtimi (juk pasitaiko, kad vieną ar kitą daiktą perkame, nes jis puikiai tinka draugui, kolegai, kaimynui ir t.t., tiesa?). Taigi, labai svarbu, kad kontaktinių lęšių skystis derėtų su lęšiais, kuriuos nešiojate: vieni tirpalai labiau tinka hidrogeliniams lęšiams, kiti – silikono hidrogelio, dar kiti suderinami su abiejų tipų kontaktiniais lęšiais. Tokią informaciją rasite tirpalo aprašyme.

Jei akys jautrios

Turintiems jautrias akis kontaktinių lęšių skystį reikėtų rinktis atidžiau. Jautrioms akims reikia kuo minkštesnių lęšių, o jų valymui kiek kitokios sudėties ir veikliųjų medžiagų turinčių tirpalų. Geriausiai Jums tinkantį tirpalą, patikrinęs akių būklę ir parinkęs tinkamus lęšius, rekomenduos akių gydytojas.

Prailginto nešiojimo lęšiai: skystis nereikalingas?

Jei turite lęšius, skirtus nepertraukiamam nešiojimui, tuomet išvengiate kasrytinės ir kasvakarinės procedūrų – lęšių įsidėjimo ir jų išėmimo. Tai labai patogu, bet ar tiesa, kad tokiems lęšiams skystis nereikalingas? Netiesa. Anot Superlesiai.lt atstovės, apsisaugoti nuo nešvarumų, patenkančių ant lęšio iš aplinkos, neįmanoma, tad net ir nepertraukiamam nešiojimui skirti lęšiai po kurio laiko pasidengia nešvarumais. Todėl ir šio tipo kontaktinius lęšius rekomenduoja periodiškai (mažiausiai kartą per savaitę) išėmus nuvalyti ir per naktį palikti mirkti specialiame kontaktinių lęšių tirpale.

Nepamirškime ir spalvotų kontaktinių lęšių priežiūros

Spalvoti kontaktiniai lęšiai dažnai įsigyjami ne kaip regėjimo korekcijos priemonė, bet kaip įvaizdžio detalė. Tokiu atveju, jei regėjimas geras, šie lęšiai būna be dioptrijų ir neretas pagalvoja, kad jiems įsigyti gydytojo konsultacija nereikalinga. Bet nepamirškime, kad gydytojas oftalmologas ne tik tikrina regėjimą, šis specialistas suteikia naudingos informacijos bei patarimų ir apie lęšių priežiūrą, jų nešiojimo klaidas ir kt. Savarankiškai įsigydami kontaktinius lęšius kai kurie net nesusimąsto, kad juos reikės ir tinkamai prižiūrėti, todėl jų pirkinių krepšelio dažnai nepapildo specialus lęšiams valyti skirtas skystis.

O kaip vienadienių lęšių nešiotojai?

Jei nešiojate vienadienius lęšius, tuomet Jums kontaktinių lęšių skystis yra nereikalingas. Vienadieniai lęšiai skirti nešioti tik vieną dieną, todėl ryte juos įsidėjus vakare turite išsiimti ir išmesti. Jokiu būdu nevalykite šio tipo lęšių ir nenešiokite dar kitą dieną.

Į ką dar atkreipti dėmesį?

Rinkdamiesi kontaktinių lęšių skystį, kaip jau minėjome, įvertinkite, kokius lęšius nešiojate ir kokio tipo lęšių tirpalas Jums labiau tinka, atsižvelgiant į gyvenimo būdą ir skysčio rūšies privalumus bei trūkumus. Taip pat renkantis kontaktinių lęšių skystį tikslinga atsižvelgti ir į tokį kriterijų kaip jo galiojimo laikas. Dažniausiai skystis tinkamas naudoti yra tris (kartais šešis) mėnesius nuo jo atidarymo dienos. Todėl nepirkite didelio buteliuko, jei lęšius nešiojate ne visada arba dėl kitų priežasčių nepavyks viso sunaudoti per tris mėnesius.
Jei pradėjote naudoti naują lęšių skystį ir pastebėjote, kad juo išvalius lęšius akis griaužia, jos parausta ar jaučiate kitokį diskomfortą, tikriausiai teks įsigyti kitą tirpalą.
Šiandien rinkoje galite rasti ir žoliniais priedais papildytų kontaktinių lęšių skysčių. Jei skundžiatės jautriomis akimis, Jums tiktų, pavyzdžiui, ramunėlėmis papildyti tirpalai, kurie veikia raminamai, taip pat labai tiktų tiems, kuriuos kamuoja alergijos.
Jei Jūs akys linkusios sausėti, pabandykite lęšių tirpalą, sudėtyje turintį hialurono rūgšties – ji ne tik pritraukia, bet ir lęšiuose išlaiko drėgmę. Jautrias, sausėjančias, linkusias parausti akis turintiems verta pasirinkti ir tokį skystį, kuris savo sudėtyje turi natrio hialuronato.
Jei lęšių neišsiimate daug valandų, tuomet naudokite skystį, pritaikytą tokiam nešiojimui, pavyzdžiui, drėkinantį lęšius net iki 16 valandų.

Šiuolaikiniai kontaktinių lęšių skysčiai išties lęšių nešiojimą ir jų priežiūrą ženkliai palengvina. Tačiau svarbu pasirinkti tokį skystį, kuris Jums tinkamiausias.

Patikti komentarą

Prisijungti norint komentuoti

Į viršų