Naujausi įrašai

Populiariausi įrašai

Kategorijos

Akiniai ar kontaktiniai lęšiai: kaip nesuklysti renkantis regėjimo korekcijos priemonę?

Akiniai ar kontaktiniai lęšiai: kaip nesuklysti renkantis regėjimo korekcijos priemonę?

Skelima: Sveikos akys
19410 Peržiūros

Ne visi galime pasigirti puikiu regėjimu, nors ir norėtume. Jei akys nusilpo, tikėtina, kad reikės pasirinkti regėjimo korekcijos priemonę ar priemones. Dažniausios alternatyvos renkantis – akiniai ir kontaktiniai lęšiai. Žinoma, galima šias korekcijos priemones derinti – nešiojantieji akinius gali bet kada juos pakeisti kontaktiniais lęšiais ir atvirkščiai.

Tiek akinių, tiek ir kontaktinių lęšių rinkoje asortimentas labai platus, tad kaip nesuklysti renkantis regėjimo korekcijos priemonę?

Kada akiniai geresnis pasirinkimas?

Seniau diagnozė, kad reikės nešioti akinius, daugeliui būdavo kaip „baubas“, nes tuometinėje rinkoje akinių pasirinkimas buvo skurdus, o ir pati regėjimo korekcijos priemonė tikrai nebuvo patogi ir komfortiška. Šiandien galime pasidžiaugti, kad turime daugybę alternatyvų pasirinkti akinius pagal savo veido tipą, plaukų spalvą ir kt. Akinius galime pasirinkti konkrečiai pritaikytus individualiems poreikiams, o tai nešiojančiajam akinius suteikia pasitikėjimo savimi, komfortiškumo ir ženkliai pagerina gyvenimo kokybę. Maža to, akiniai atlieka ne tik pagrindinę savo funkciją – gerina regėjimą – tačiau ir saugo akis nuo dulkių, vabzdžių, o neretai ir tampa įvaizdžio detale.

Jei akinius nešiojate nuolat, tuomet rinkdamiesi atsižvelkite į tokias akinių lęšių savybes kaip tepumas, imlumas mechaniniam poveikiui, pavyzdžiui, braižymuisi, ir rasojimas. Kasdieniam nešiojimui rinkitės akinių lęšius, pasižyminčius mažiausiu imlumu minėtiems veiksniams. Juk nešiojantieji akinius puikiai žino tą nemalonų jausmą, kai iš lauko, esant žemai temperatūrai, užėjus į šiltą patalpą akiniai užrasoja. Šiandien rinkoje yra platus akinių lęšių pasirinkimas nuo žemiausio atsparumo išoriniam poveikiui, temperatūrų kaitai iki aukščiausio lygio atsparumo.

Esant didelėms dioptrijoms akinių lęšiai būna stori ir atrodo neišvaizdžiai. Alternatyva – ploninti lęšiai, tačiau pastarieji kainuoja gerokai daugiau. O nešiojantieji kontaktinius lęšius kainų skirtumo nejaučia, nes lęšių kaina nepriklauso nuo dioptrijų. Šiuo požiūriu akiniai nusileidžia kontaktiniams lęšiams.

Akiniai bus geresnis pasirinkimas tiems, kurie gyvena mobilų gyvenimo būdą, daug keliauja, galbūt net ne visada turi galimybių pasinaudoti patogumais ir pan. Akinius bet kur ir bet kada galite nusiimti ir vėl užsidėti, o štai kontaktiniai lęšiai reikalauja specialios priežiūros, todėl juos naudoti, pavyzdžiui, jei nakvojate gamtoje ar daug valandų praleidžiate kelyje, gali būti sudėtinga. Nors tokiu atveju galima pasinaudoti vienadieniais kontaktiniais lęšiais, kuriuos vakare tiesiog išsiimsite ir išmesite, o ryte įsidėsite naujus. Tačiau tam vis vien būtina dezinfekuoti rankas ir laikytis higienos.

Akiniai, palyginti su kontaktiniais lęšiais, yra ekonomiškesnis pasirinkimas, jei vertinsime ilgalaikėje perspektyvoje. Akinius nešiosite kelerius metus, o štai kontaktinius lęšius reikės keisti kasdien ar kas kelias savaites. Taip pat lęšiams reikalingas specialus skystis, tad nešiojantieji kontaktinius lęšius turi nuolat investuoti į šį patogumą. Įvertinkite, ar galėsite sau tai leisti, prieš pasirinkdami lęšius kaip regėjimo korekcijos priemonę.

Jei daug dirbate kompiuteriu ar kitą darbą, kur akys nuolat įtemptos ir pavargsta, tuomet tikslingiau pasirinkti akinius kaip regėjimo korekcijos priemonę. Kodėl? Kontaktiniai lęšiai didina „sausų akių“ sindromo riziką, o dirbant prie kompiuterio akys sausėja dar sparčiau, kadangi žmogus mažiau mirksi. Tačiau beveik kiekviena taisyklė turi išimtį. Šiandien rinkoje yra itin kokybiškų kontaktinių lęšių, ženkliai mažinančių deguonies stokos akims riziką. Geriausiai vertinami rinkoje „Acuvue Oasys“ ir „Biofinity“ kontaktiniai lęšiai pasižymi itin dideliu pralaidumu deguoniui ir yra labai patogūs nešioti.

Kada kontaktiniai lęšiai geresnis pasirinkimas?

Kontaktiniai lęšiai – puiki alternatyva, jei norite patogumo ir puikaus regėjimo balanso. Esminiais lęšių pranašumais prieš akinius reikia išskirti tai, kad kontaktiniai lęšiai beveik visiškai neiškreipia vaizdo ir juos nešiojant neblokuojamas periferinis matymas. Kontaktiniai lęšiai leidžia matyti natūralesnį vaizdą, palyginti su akiniais. Akiniai neretai iškreipia vaizdus, matomo objekto dydį ir pan. Kai kurie akinius nešiojantieji taip ir nesugeba prisitaikyti prie tokio matymo, todėl galiausiai pasirenka nešioti kontaktinius lęšius. Su lęšiais objektai matomi tokios dydžio, kokio jie yra iš tiesų, vaizdas neiškraipomas.

Jei domėjotės regėjimo korekcijos priemonėmis, tai žinote, kad kontaktinius lęšius reikia tinkamai prižiūrėti, todėl įvertinkite, ar galėsite tam skirti laiko ir kantrybės, kurios prireiks pradžioje, pradėjus nešioti kontaktinius lęšius. Tiesa, kontaktiniai lęšiai nerekomenduojami vaikams, kadangi pastarieji ne visada tinkamai pasirūpina rankų higiena ir, tikėtina, nesugebės patys tinkamai įsidėti ir išsiimti lęšių.

Jei daug laiko praleidžiate lauke ar dirbate daugiausia gryname ore, nepriklausomai nuo to, kokios oro sąlygos, tuomet akiniai gali būti nemenku trukdžiu. Pavyzdžiui, jei lauke dirbate lyjant ar sningant, krituliai „nutūps“ ant akinių lęšių ir jūs nieko nebematysite arba matysite labai neaiškiai. Todėl jei didžiąją laiko dalį leidžiate lauke, tuomet tikslingiau rinktis kontaktinius lęšius.

Kontaktiniai lęšiai bus geresnis pasirinkimas, jei sportuojate. Įsivaizduokite, jei bėgate su akiniais, tai vaizdas tarsi „šokinėja“ drauge. Tai didina riziką pargriūti, susižeisti, pažeisti akinius. O kontaktiniai lęšiai visuomet yra prigludę, nejuda, todėl nejaučiama jokio diskomforto, nepriklausomai nuo to, kokia sporto šaka užsiimama. Kontaktiniai lęšiai bus ženkliai pranašesnis pasirinkimas, jei propaguojate ekstremalią veiklą, pavyzdžiui, kopimą į kalnus, šuolius parašiutu ir pan.

Nusprendusiems nešioti kontaktinius lęšius rekomenduojami prieš gerą dešimtmetį pasirodę silikoniniai lęšiai. „Biofinity“, „Acuvue Oasys“ – vieni pažangiausių ir kokybiškiausių silikoninių lęšių, pasižymintys itin aukštu pralaidumu deguoniui, todėl visai ar iki minimumo sumažinama sausų akių sindromo rizika.

Svarbiausia, kad rinkdamiesi kontaktinius lęšius, kaip ir akinius, remtumėtės ne draugų, kolegų ir kaimynų patirtimi, o tik gydytojo rekomendacijomis, kuris jis pateiks, įvertinęs Jūsų regą.

Tiesa, lęšiai netinkamas pasirinkimas bus tada, jei Jūsų akys serga. Nors rinkoje yra gydomųjų lęšių, kuriuos skirti gali gydytojas, tačiau esant akių ligoms geresnis pasirinkimas bus akiniai.

Visgi idealiausia, jei derinsite abi regėjimo korekcijos priemones. Nešiojantiems kontaktinius lęšius rekomenduojama turėti ir akinius. Pastaruosius tikslinga užsidėti dirbant kompiuteriu, ilgai žiūrint televizorių ar užsiimant kita veikla, kurios metu akys įsitempusios.


Ne visi galime pasigirti puikiu regėjimu, nors ir norėtume. Jei akys nusilpo, tikėtina, kad reikės pasirinkti regėjimo korekcijos priemonę ar priemones. Dažniausios alternatyvos renkantis – akiniai ir kontaktiniai lęšiai. Žinoma, galima šias korekcijos priemones derinti – nešiojantieji akinius gali bet kada juos pakeisti kontaktiniais lęšiais ir atvirkščiai.

Tiek akinių, tiek ir kontaktinių lęšių rinkoje asortimentas labai platus, tad kaip nesuklysti renkantis regėjimo korekcijos priemonę?

Patikti komentarą

Prisijungti norint komentuoti

Į viršų